Szablon stworzony przez Arianę dla Wioski Szablonów | Technologia Blogger | X X

niedziela, 18 października 2015

03 | JAK PISAĆ | CZAS I MIEJSCE AKCJI.

         W tej części rozwinę głównie gatunki takie jak komedia, romans czy dramat. Bowiem ich zaletą jest fakt, iż nie musimy tworzyć nowego świata od podstaw. Wybieramy tylko czas i miejsce akcji, w którym chcemy osadzić naszych przyszłych bohaterów. 

         Najwięcej pracy zajmuje nam przygotowanie się do historii osadzonej w poprzednich epokach. Niestety trzeba przysiąść i zebrać odpowiednie informacje, związane z danym czasem oraz miejscem, w którym ma się rozgrywać nasza akcja. Jak wspominałam w poprzednim wpisie z serii ważne jest byśmy znali choćby najważniejsze rzeczy związane z danym okresem. Jak się ubierano, co jadano, jak jadano, jak podróżowano, jakie były różnice społeczne. Znajomość tak podstawowy rzeczy wpływa dobrze na opowiadanie. Sprawia to, iż jest bardziej naturalne i rzeczywiste.

         Historie, które osadzamy we współczesności są o wiele łatwiejsze do pisania. Nie trzeba nad nimi zbytnio siedzieć, bo często wystarczy odnieść się do własnych przeżyć, choć ja osobiście, bardzo dużo czasu poświęcam na przygotowanie gruntu pod postaci, a także całego opowiadania. Dobrze jest skorzystać z tak przydatnej rzeczy jaką dają nam google, czyli google maps oraz street view. Ułatwia nam to odzwierciedlenie realiów, bo mamy wgląd w autentycznie istniejącą ulice, przez co łatwiej nam jest odwzorować jej opis. Nie możemy też zapominać o takich drobnych szczegółach jak język, waluta czy uwarunkowania klimatyczne. Bardzo polecam stronę time and date, która pozwala sprawdzić pogodę, klimat oraz czas, dla każdego miejsca na ziemi. Zwłaszcza, gdy chcemy umieścić naszą akcję gdzieś indziej niż Londyn. Dobrze jest poczytać o danym kraju, jego kulturze i obyczajach. Takie drobnostki, jak na przykład ciekawy przesąd może stać się zalążkiem ciekawego rozdziału. Wiem sama po sobie. Piszę obecnie opowiadanie, którego akcja toczy się na Islandii. Za nim jednak zaczęłam pisać tę historię, poczytałam o ich kulturze, to jak obchodzą takie święta jak Boże Narodzenie, czy Wielkanoc. Obejrzałam nawet kilka filmików na YouTube, związanych z kuchnią Islandzką. To wszystko pomogło mi stworzyć naprawdę niezwykle klimatyczną historie. Czuć Islandię w każdym rozdziale. 

         Chcę jeszcze poruszyć jeden temat, który wydaje mi się mocno związany z miejscem akcji. A mianowicie uniwersytet. Często spotyka się fanfiction, które rozgrywają się w studenckich realiach, a są pisane przez licealistów. Niestety są one zazwyczaj spaczone i przeinaczone przez amerykańskie filmy, gdzie widzimy tylko imprezy w domach bractw (których tak nawiasem nie ma w Europie), mecze footballowe i cheerlederki w przykrótkich spódniczkach. Niestety tak, nie wyglądają studenckie realia. Na pewno nie w Europie. Jest większy nacisk na naukę i Koła Naukowe. Imprezy bywają, oczywiście, ale w Klubach Studenckich, na akademikach lub gdy grupa przyjaciół uzna, że idzie zabalować wieczorem. Często też opisywane są w systemie licealnym a tak to nie wygląda. Pozwolę sobie zatem napisać kilka najważniejszych rzeczy, wydarzeń, punktów związanych ze studiami i rokiem akademickim. Nie dlatego, że chcę być wredna, tylko po to byście mogli stworzyć lepsze opowiadanie.  

  • Rok akademicki - trwa od 1 października do końca czerwca. W tym mamy semestr zimowy (od 1 października do końca stycznia) oraz semestr letni (mniej więcej od drugiej połowy lutego do pierwszego tygodnia czerwca). 
  • Indeks – dokument potwierdzający bycie studentem, odpowiednik dzienniczka ucznia.
  • Sesja – okres w czasie roku szkolnego, gdy nie ma zajęć dydaktycznych, a odbywają się same egzaminy. Mamy sesję zimową (dwa tygodnie od zakończenia semestru zimowego, czyli zazwyczaj ostatni tydzień stycznia i pierwszy lutego) oraz sesję letnią (dwa tygodnie w czerwcu). 
  • Sesja poprawkowa – jest wtedy gdy nie zdasz egzaminu normalnie w sesji. Sesja poprawkowa zimowa zazwyczaj trwa do końca marca od rozpoczęcia semestru letniego, a sesja poprawkowa letnia odbywa się we wrześniu (zwana też kampanią wrześniową w żargonie).
  • Wykład – jest on prowadzony przez wykładowcę i nie wymaga interakcji studenta. Mówi profesor a nie uczeń, choć wykładowcy lubią dyskusję z uczniami. Wykłady są nieobowiązkowe, ale jest z nich egzamin. 
  • Ćwiczenia – prowadzone w małych grupach między 12 a 25 osób. Są to zajęcia interaktywne, wymagające wkładu osobistego studenta i przygotowania na zajęcia. Ćwiczenia są  obowiązkowe, nieobecność można usprawiedliwić zwolnieniem lekarskim. Z ćwiczeń jest zaliczenie. 
  • Egzamin – odbywa się w sesji. Od wykładowcy zależy czy ma on formę pisemną, czy ustną. Do egzaminu student może być niedopuszczony jeśli przedmiot ma też ćwiczenia i nie zostały one zaliczone przed wyznaczonym terminem egzaminu. Na przykład ma się wykład z Baroku i ćwiczenia z Baroku. Jeśli nie zaliczy się ćwiczeń nie można podejść do egzaminu. 
  • Terminy egzaminów:
  1. Termin zerowy (zerówka) – termin przed sesją egzaminacyjną, miedzy listopadem a styczniem. Jeśli egzamin zostanie oceniony negatywnie, student nie dostaje wpisu do indeksu tylko podchodzi do egzaminu jeszcze raz w sesji. 
  2. Termin pierwszy – termin wyznaczony przez wykładowcę w sesji. Jeśli student nie zaliczy egzaminu, dostaje wpis do indeksu z negatywną oceną i musi ją poprawić w terminie drugim. 
  3. Termin drugi – termin wyznaczony przez wykładowcę w sesji poprawkowej. Może być traktowany jako termin pierwszy, jeśli wykaże swoją niedyspozycyjność w sesji egzaminacyjnej (na przykład będzie chory i przedłoży zwolnienie lekarskie).
  • Zaliczenie – zwykle związane z ćwiczeniami. Zaliczenie ma różne formy, od ocen cząstkowych z kolokwiów, po testy na koniec semestru, odpowiedzi ustne, referaty, czy prace pisemne. Wszystko zależy od wykładowcy. Zliczenie musi być wystawione przed rozpoczęciem się sesji. 
  • System oceniania – system oceniania na studiach jest old school’owy, czyli od piątki (A) do dwójki (F). A – 5; B – 4,5; C – 4; D – 3,5; E – 3; F – 2.
  • Kolokwium (kolos, koło) – przypomina kartkówkę. Zazwyczaj jest z nieco obszerniejszego materiału, ale mniejszego niż sprawdzian/egzamin.

         Mam nadzieję, że te informacje wam pomogą, przy tworzeniu opowiadania w studenckich realiach. To najbardziej podstawowe informacje, które obowiązują w całej Europie. I tylko od was zależy co będzie studiować wasza postać. Musicie się oczywiście potem merytorycznie przygotować i spróbować dotrzeć do tego, jakie mogą obowiązywać zajęcia na danym roku oraz kierunku. 

         Możecie pytać: A dlaczego tak dokładnie przygotowywać się do głupiego fanfiction? To samo pytanie można zadać: Dlaczego dokładnie czytasz książki do swojego referatu na polski czy biologię? Zebranie informacji, choćby podstawowych i wykorzystanie ich w opowiadaniu, jest kluczem do dobrej historii. Poza tym, zawsze może znaleźć się ktoś, kto zna się na danej dziedzinie lub był w danym miejscu i wytknąć ci błąd. Zebranie podstawowych informacji pozwala uniknąć błędów logicznych, ale i pomaga stworzyć atmosferę opowiadania. Sprawia też, że jest bardziej płynne, naturalne oraz rzeczywiste.

0

Prześlij komentarz