Szablon stworzony przez Arianę dla Wioski Szablonów | Technologia Blogger | X X

niedziela, 11 października 2015

02 | JAK PISAĆ | NOTATKI I RESEARCH.

         Najważniejszą rzeczą, jaką musimy zrobić przed rozpoczęciem tworzenia opowiadania jest zebranie informacji i stworzenie notatek. Bez nich nie zbudujemy nic sensownego, jeśli planujemy opowiadanie wielorozdziałowe czy tak zwaną mini-serię. Notatki są niezbędne przy tekstach, które mają minimum trzy części i więcej. 

         Czemu notatki są tak ważne? Pomagają nam one uporządkować swoje własne myśli. Kiedy ma się w głowie mnóstwo pomysłów do lub na fanfiction, potrafią one zapełnić głowę i sprawiają, że nie można skupić się na niczym inny, gdyż krążą po umyśle, przypominając o sobie. Wiem to sama po sobie. Wtedy sięgam po mój zeszyt i spisuje w nim wszystkie pomysły. Dosłownie wszystkie. Zarówno na opowiadania, które aktualnie piszę, ale i pomysły, które pojawiły się całkiem przypadkiem, bo nie chciały dać mi spokoju. Taki zeszyt, to dobra rzecz. Pozwala oczyścić umysł, a także zdecydować czy coś nadaje się na one-shota, mini-serię lub dłuższe opowiadanie. Pozwala też zawsze do czegoś wrócić. 

         Kiedy już spiszemy nasz pomysł na opowiadanie, którym zazwyczaj są jakieś luźne przemyślenia, nadchodzi czas by zebrać je w całość i powoli zacząć coś budować. To jeszcze nie jest etap, gdzie tworzymy nasze postaci, czy świat przedstawiony, a raczej przygotowujemy grunt pod to. To z tego wyrośnie cała nasza historia. Mianowicie musimy zrobić tak zwany research, czyli zebrać informacje. Jest to bardzo potrzebne zwłaszcza, gdy chcemy pisać fantastykę.

Prywatne notatki do jednego z opowiadań.
         Przy opowiadaniach niewymagających tworzenia od podstaw własnego świata (komedia, romans, dramat, obyczajowy), powinno się zadbać przede wszystkim o jak najdokładniejsze odzwierciedlenie realiów i czasów, w których zamierzamy umieścić naszych przyszłych bohaterów. Jeśli chcemy pisać romans w czasach wiktoriańskich, należy dokładnie zapoznać się z epoką. Jak się wtedy ubierano, jak wyglądały budynki, ulice, czym się poruszano. Jednak, jeśli decydujemy się na współczesność przede wszystkim powinniśmy poznać miasto, kraj, jego kulturę, które ma być tłem do naszego fanfiction. Nie jest to trudne w dzisiejszych czasach. Mamy internet, gdzie możemy znaleźć wszystko (choć nie zawsze zgodne z prawdą). Jest dostęp do google maps, gdzie bez problemu możemy wybrać się wirtualną wycieczkę po mieście poprzez street view, czy wyznaczyć trasę, aby określić ile zajmie dotarcie bohaterom w dane miejsce. Sama tak robię przy pisaniu, a ostatnio nawet kupiłam przewodni po Islandii, gdzie postanowiłam umieścić akcję mojego opowiadania.

         Jeśli chodzi o science-fiction, to gatunek ten pozwala autorowi puścić wodzę fantazji, ale na ograniczonych polach. Bowiem można stworzyć od podstaw nowe miasto. Ba! Nawet nowy świat z jego wymyślną fauną i florą. Musimy jednak ograniczyć jego magiczność. Trzeba raczej rozwinąć pewne dziedziny naukowe i to im dodać tej szczypty magiczności, oczywiście w granicach rozsądku. Należy brać pod uwagę technologię, biologię, biochemię, neurologię czy genetykę. To, to pozwala nam stworzyć coś niezwykłego, ale jednocześnie utrzymać ramy science-fiction.

         Czas na mój ulubiony gatunek, w którym czuję się, jak ryba w wodzie – fantastyka. Tutaj można wręcz popłynąć, a notatki są czymś niezwykle niezbędnym. Bowiem zazwyczaj tworzymy cały świat od podstaw. Bardzo dobrze jest rozrysować sobie jego mapę. Wszystkich państw graniczących z tym, gdzie będzie rozgrywać się akcja naszego opowiadania, a także ważniejsze miejsca. Z czasem możemy zacząć je dodawać. Jednak i w przypadku fantasy, trzeba się zapoznać z kilkoma działami, by dobrze stworzyć nasz świat. Mam tu na myśli historię, religię oraz kulturę dawnych państw czy epok. Świat w fantastyce zazwyczaj buduje się na świecie starożytnym, średniowieczu (zazwyczaj późnym), renesansie lub baroku. Powinniśmy zapoznać się z tym jak wyglądało życie w dawnych epokach, co jadano, jak jadano, jak się ubierano, jak wyglądała hierarchia społeczna, jakie były wierzenia.

         Część zagadnień, o których tu wspomniałam, rozwinę w następnych postach. Jednak te wszystkie informacje podane tutaj, zebrane i spisane, pomogą wam w dalszym budowaniu waszego opowiadania – stworzeniu porządnego świata przedstawionego oraz wykreowaniu niezwykłych postaci.

2 komentarze:

  1. Hej! Czy masz jakiś określony plan/schemat dodawania postów?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Co niedzielę dodaję posty o tym jak pisać, a reszta to w zależności co się wydarzy, co mi się spodoba :)

      Usuń